UNITED STATES SENATOR
Rand PAUL (R): Winner 55.77%
Jack CONWAY (D): 44.23%


UNITED STATES REPRESENTATIVE (1st Congressional District)
Edward WHITFIELD JR. (R): Winner 71.24%
Charles Kendall HATCHETT (D):  28.76%
Write-In:


STATE SENATOR (6th Senatorial District)
Jack W. WHITFIELD JR. (R): 47.32%
Jerry P. RHOADS (D): Winner 52.68%
Write-In:

STATE REPRESENTATIVE (10th Representative District)
F.L. “Ben” WAIDE (R): Winner 56.59%
Michael K. DUNCAN (D): 43.41%
Write-In:


STATE REPRESENTATIVE (12th Representative District)
Jim GOOCH JR. (D):
Write-In:


STATE REPRESENTATIVE (15th Representative District)
Brent YONTS (D):
Write-In:


PROPERTY VALUATION ADMINISTATOR
Margaret BROWN (D):
Write-In:


COUNTY JUDGE/EXECUTIVE
Donald E. CARROLL (D): Winner 75.98%
Jeffery A. OAKLEY (IND): 24.02%
Write-In:


COUNTY ATTORNEY
Todd P’POOL (R): Winner 56.36%
John C. WHITFIELD (D): 43.64%
Write-In:


COUNTY CLERK
Devra STECKLER (D):
Write-In:


SHERIFF
Frank LATHAM (D):
Write-In:


JAILER
Joe BLUE (D):
Write-In:


CORONER
Dennis H. MAYFIELD (D):
Write-In:


COUNTY SURVEYOR
Thomas W. CRABTREE (D):
Write-In:


MAGISTRATE (1st Magisterial District)
Karol WELCH (D):
Write-In:


CONSTABLE (1st Magisterial District)
Robin DUKE (D):
Write-In:


MAGISTRATE (2nd Magisterial District)
William “Bill” GROVES (D):
Write-In:


CONSTABLE (2nd Magisterial District)
Darrel Ray TODD (D):
Write-In:


MAGISTRATE (3rd Magisterial District)

Christopher H. TONEY (R): Winner 52.61%
Tim RIGGS (D): 47.39%
Write-In:


CONSTABLE (3rd Magisterial District)
Write-In:
George Pointer - winner


MAGISTRATE (4th Magisterial District)
Larry E. WILSON (D):
Write-In:


CONSTABLE (4th Magisterial District)
Write-In:
Janet Adams Vaughn - winner


MAGISTRATE (5th Magisterial District)
Shaun ROBERTS (R): Winner 61.13%
Wilma S. ROGERS (D): 18.36%
Billy N. PARISH (IND): 20.51%
Write-In:


CONSTABLE (5th Magisterial District)

Thomas H. OLDHAM (D):
Write-In:


MAGISTRATE (6th Magisterial District)
Danny BYRUM (R): 44.29%
Charlie G. BESHEARS (D): Winner 55.71%
Write-In:


CONSTABLE (6th Magisterial District)
Mike TODD (D):
Write-In:


MAGISTRATE (7th Magisterial District)
Rupert FURGERSON (R): 27.35%
Maurice WILSON (D): Winner 41.93%
Rick Stevens HOVIS (IND): 30.72%
Write-In:


CONSTABLE (7th Magisterial District)
David ANDERSON (D):
Write-In:


MAYOR—CITY OF MADISONVILLE
David JACKSON (R): Winner 50.56%
William M. COX (D): 49.44%
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF MADISONVILLE (Ward 1)
Dallas CUNNINGHAM (D):
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF MADISONVILLE (Ward 2)
Rudy G. STONE (D):
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF MADISONVILLE (Ward 3)

Raymond MARION JR. (D): Winner 56.56%
John STEWART SR. (IND): 43.44%
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF MADISONVILLE (Ward 4)
Hannah Miner MYERS (D):
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF MADISONVILLE (Ward 5)
Rick CAMPBELL (R): 49.65%
Bob G. SIMMONS (D): 50.35%
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF MADISONVILLE (Ward 6)
Billy H. SMITH (D):
Write-In:


DISTRICT JUDGE—4th JUDICIAL DISTRICT (1st Division)

Logan CALVERT:
Write-In:


DISTRICT JUDGE—4th JUDICIAL DISTRICT (2nd Division)
Bill WHITLEDGE: Winner 52.54%
Chris OGLESBY: 47.46%
Write-In:


MEMBER BOARD of EDUCATION (2nd Educational District)

Frank DeFINI: 27.37%
Steven R. FAULK: Winner 72.63%
Write-In:


MEMBER BOARD of EDUCATION (4th Educational District)
Mike MORGAN: Winner 61.56%
Andy GAMBLIN: 38.44%
Write-In:


MEMBER BOARD of EDUCATION (Dawson Springs Independent School District)

Karla R. MITCHELL: Winner 27.35%
Vicki F. ALLEN: Winner 31.26%
Tracy OVERBY: Winner 27.45%
Cole WIGLEY: 13.94%
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF DAWSON SPRINGS
Ross WORKMAN: Winner 50.70%
Jenny Beshear SEWELL: 49.30%
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF DAWSON SPRINGS
Rick HENDRICKSON: Winner 13.84%
Rhonda C. MILLS: Winner 13.50%
Ray BOCHERT: Winner 9.89%
Cheryl K. TOSH: 7.49%
Kenny Ray MITCHELL: Winner 13.69%
Billy Austin WEST: 1.45%
Rick BENNETT: 9.76%
Ronnie HENSLEY: 9.62%
Chasidy CHAPPELL: Winner 9.84%
Kenny “Bebop” THOMAS: Winner 10.93%
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF EARLINGTON

Mike SEIBER: Winner 55.92%
Wayne “Robo” MITCHELL: 24.69%
Steve EVERLY: 19.40%
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF EARLINGTON

Phillip R. HUNT: 16.63%
Rick D. HUGHES: 16.63%
Jim HICKS: 18.06%
Danny B. KNOTT: 16.57%
Wanda WILSON: 17.76%
Thomas “Dave” JONES JR.: 14.36%
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF HANSON
Paul M. SHAFFER: 45.41%
Charles H. YOUNG: Winner 54.59%
Write-In:


CITY COMMISIONERS—CITY OF HANSON

Jerome S. LeCORNU: 24.05%
Jimmie G. DANIEL: 25.09%
Harold GREGORY: 25.43%
Joe HAYWOOD: 25.43%
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF MORTONS GAP

Frank STAFFORD: Winner 76.77%
John THORPE: 23.23%
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF MORTONS GAP

Clarence TUDOR: Winner 14.40%
Chris PHELPS: Winner 15.79%
Peggy HARVEY: Winner 13.80%
Linus N. SCHWAGEL:Winner 13.21%
James Lee SHARBER: Winner 16.26%
Frank PAYTON: 10.35%
Betty Oglesby WINFREE: Winner 16.19%
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF NEBO
Wayne KELLEY:
Write-In:


CITY COMMISIONERS—CITY OF NEBO
James Edward KELLEY: 34.27%
Paul TAPP: 32.02%
Marty W. LANTRIP: 33.71%
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF NORTONVILLE

Barry L. MERRILL: Winner 68.97%
James L. NOEL: 24.10%
Jimmy W. MOORE: 6.92%
Write-In:


CITY COUNCIL—CITY OF NORTONVILLE

Carroll Doug GRACE: 22.52%
Marshall LEE: 19.60%
Jim WALKER: 19.17%
Michael W. JARVIS:18.60%
Jesse McGARY: 20.10%
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF ST. CHARLES

Write-In:


CITY COMMISIONERS—CITY OF ST. CHARLES

Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:


MAYOR—CITY OF WHITE PLAINS

Michael WILLIAMS: 27.95%
Ray SCOTT: 23.91%
Mike MARTIN: Winner 48.15% 
Write-In:


CITY COMMISIONERS—CITY OF WHITE PLAINS

Devon DUNLAP: Winner 7.90%
Lawrence WILLIAMS: Winner 11.12%
Jeffery R. CRICK: Winner 15.41%
Janice DUNLAP: 5.46%
Cindy HUGHLETT: 6.15%
David DUNLAP:16.10%
Susie MARTIN: 10.93%
J.T. CLARK: 9.37%
Shirley DUNLAP: 5.27%
Carl L. LYELL: Winner 12.29%
Write-In:
Write-In:
Write-In:
Write-In:

 

Luke Short
iSurfNews

iSurf News

 

e-max.it: your social media marketing partner

LIKE SurfKY on Facebook - Click here to LIKE us now.

© Copyright 2015 SurfKY News Group, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, or rewritten without permission. SurfKY News encourages you to share this story on social media.

Posted on 2/2/14
3/13 - 16
3/13 - 16

Most Read This Week

July 27, 2015 6141

Death of Central City Man in Dawson Springs Under…

by SurfKY News
July 27, 2015 3835

School System Announces Free Lunch/Breakfast at…

by SurfKY News
July 30, 2015 3663

Webster Man Leads Police on Chase through Parts…

by SurfKY News
July 31, 2015 3640

Miss Hopkins County Fair 2015 Chosen

by Tammy Holloway, SurfKY News
July 28, 2015 2762

Hanson, Owensboro, Bowling Green Youths Win at…

by Tammy Holloway, SurfKY News

Most Read This Month

July 17, 2015 16568

Muhlenberg Most Wanted - Top 10

by SurfKY News
July 23, 2015 15524

UPDATE: Family Confirms Body of Missing Teen…

by Shawn Freels, SurfKY News

Stories Trending Now

August 01, 2015 2428

24th Annual Miss Teen Hopkins County Fair Pageant…

by Tammy Holloway, SurfKY News
August 01, 2015 2290

Little Miss, Mister Hopkins County Fair Chosen

by Tammy Holloway, SurfKY News
August 01, 2015 1763

'Diggers' Return to Find More Hatfield-McCoy…

by SurfKY News
August 01, 2015 1266

Knight Crowned 2015 Miss Pre-Teen Hopkins County…

by Tammy Holloway, SurfKY News
August 02, 2015 1135

Poole Wins Hopkins County Fair Talent Show

by Tammy Holloway, SurfKY News
August 01, 2015 1106

One Injured in Vehicle Roll-Over Accident

by SurfKY News
August 02, 2015 981

Community Helps ‘Cram the Hummer’ for School…

by Tammy Holloway, SurfKY News
August 02, 2015 902

Tiniest Division of Hopkins County Fair Pageants…

by Tammy Holloway, SurfKY News
August 01, 2015 870

Happenings, Meetings Listed for Following Week

by Tammy Holloway, SurfKY News